|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Spare Parts |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Vertical aquatic tuna household low temperature deep freezer

Product Description
| Model | DW-60L188 |
| Type | Vertical |
| Capacity | 188L |
| Temperature range | -40°C to -60°C, adjustable |
| Alarm | audible and visual alarm |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Input Power | 500W |
| Power consumption | 5.2kw.h/24h |
| Protect Grade | I/B |
| Climate type | N |
| Refrigerant | Fluorine free environmental protection refrigerant |
| Compressor | SECOP |
| refrigeration system | Double compressor refrigeration system |
| Temperature control | Electronic temperature control |
| Temperature display | data display |
| Probe | PTC |
| Condenser fans | Germany brand EBM |
| Exterior Material | Powder coated steel plate |
| Interior Material | Stainless Steel 304 |
| Liner | Stainless Steel 304 |
| Thickness of foaming layer | 100mm |
| Balance hole | 1(Diameter 18mm) |
| Castor | 4 |
| Net weight / gross weight | 74/110kg |
| External dimensions | 620*645*1570mm |
| Internal dimensions | 440*425*985mm |
| Package size | 740*740*1730mm |