|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Certification: | ISO9001, ETL |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


| Model | DW-65W420 |
| Type | Horizontal |
| Capacity | 420L |
| Temperature range | -10°C to -60°C, adjustable |
| Alarm | audible and visual alarm |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Input Power | 520W |
| Power consumption | 7.8kw.h/24h |
| Protect Grade | I/B |
| Climate type | N |
| Refrigerant | Fluorine free environmental protection refrigerant |
| Compressor | (SECOP)DANFOSS |
| refrigeration system | Singel compressor refrigeration system |
| Temperature control | Electronic temperature control |
| Temperature display | data display |
| Probe | PTC |
| Condenser fans | Germany brand EBM |
| Exterior Material | Powder coated steel plate |
| Interior Material | Stainless Steel 304 |
| Liner | Stainless Steel 304 |
| Thickness of foaming layer | 100mm |
| Balance hole | 1(Diameter 18mm) |
| Castor | 4 |
| Net weight / gross weight | 146/196kg |
| External dimensions | 1680*765*970mm |
| Internal dimensions | 1480*470*680mm |
| Package size | 1750*835*1155mm |