|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Certification: | CE, FDA, ISO13485, ISO9001 |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
58L Mini Horizontal Ultra Low Temperature Freezer -135ºC for Bio Sample Lab Research Bioengineering Electronics Chemical



| Model | DW-135W58 |
| Type | Horizontal |
| Capacity | 58L |
| Temperature range | -20°C to -135°C, Adjustable |
| Alarm | audible and visual alarm |
| Voltage | 220V/50Hz,110V60HZ,220V/60HZ |
| Input Power | 800W |
| Power consumption | 8.9kw.h/24h |
| Protect Grade | I/B |
| Climate type | N |
| Refrigerant | Fluorine free environmental protection refrigerant |
| Compressor | (SECOP) |
| refrigeration system | compressor refrigeration system |
| Temperature control | Electronic temperature control |
| Temperature display | data display |
| Remote monitoring | optional |
| USB interface &Temperature recorder | optional |
| Power failure alarm | optional |
| 7 inches LCD touch screen | optional |
| Probe | PTC |
| Condenser fans | EBM |
| Exterior Material | Powder coated steel plate |
| Interior Material | Stainless Steel 304 |
| Liner | Stainless Steel 304 |
| Thickness of foaming layer | 130mm |
| Balance hole | 1(Diameter 18mm) |
| Castor | 4 |
| Net weight / gross weight | 83/120kg |
| External dimensions | 670*765*1025mm |
| Internal dimensions | 410*410*385mm |
| Package size | 750*845*1175mm |



