|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Certification: | CE, FDA, ISO13485, ISO9001 |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| MOLD NO. | DW-25L58 | TYPE | ULTRA LOW FREEZER |
| COMPRESSOR | SCOPE | CAPACITY | 58L |
| POWER | 230W | WEIGHT | 66KG |
| EXTERNAL SIZE | 510*510*1160MM | INNER SIZE | 266*261*400MM |
| TEMPERATURE CONTROL | COMPUTER | INTERIOR MATERIAL | STAINLESS STEEL 304 |






| Model | DW-25L58 |
| Type | Vertical |
| Capacity | 58L |
| Internal temperature | -5°C to -25°C, adjustable |
| Alaram | audible and visual alarm |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Input power | 230W |
| Power consumption | 2.4kw.h/24h |
| Protect Grade | I/B |
| Climate type | N |
| Refrigerant | Fluorine free environmental protection refrigerant |
| Compressor | SECOP |
| refrigeration system | Singel compressor refrigeration system |
| Temperature control | Electronic temperature control |
| Temperature display | data display |
| Probe | PTC |
| Condenser fans | EBM fan |
| Exterior Material | Powder coated steel plate |
| Interior Material | Stainless Steel 304 |
| Number of shelves / inner doors | 1 shelf / 1 inner door, 304 stainless steel |
| Thickness of foaming layer | 100mm |
| Balance hole | 1(Diameter 18mm) |
| Castor | 4 |
| Net weight / gross weight | 66/85kg |
| External dimensions | 510*510*1160mm |
| Internal dimensions | 266*261*400mm |
| Package size | 550*590*1270mm |
| cTn | 24pcs/20'GP |
